Nieuws

Marktconforme sociale grondprijs is de oplossing, niet een probleem

05 oktober 2023

Woningcorporaties kunnen voor een spotprijs stukjes grond van gemeente Rotterdam kopen en dat is een probleem. 

De gemeente Rotterdam rekent een grondprijs die de helft tot wel een derde is van vergelijkbare of omliggende steden. Woningcorporaties zouden gek zijn als ze dan niet eerst naar Rotterdam kijken voor grond om sociale huurwoningen op te bouwen. Maar daardoor is Rotterdam met 53,5% sociale huurwoningen landskampioen sociale woningvoorraad, er is geen andere gemeente in Nederland die een groter aandeel van de woningvoorraad heeft gereserveerd voor de sociale huur. En dat terwijl we een schreeuwend tekort hebben aan huizen in het middensegment. Een stad bestaat uit mensen die financieel bijdragen aan de stad, en mensen die soms ondersteuning nodig hebben. Een stad heeft dragers nodig om vragers te helpen. Als de balans doorslaat naar vragers, dan is het niet mogelijk om alle nodige ondersteuning te bieden. In Rotterdam naderen we dat punt.

Gezinnen met een middeninkomen moeten nu verhuizen naar onze buurgemeenten, zoals Lansingerland of Barendrecht omdat daar wel huizen voor gezinnen met een midden- en hoger inkomen worden gebouwd. Wij hebben die gezinnen nodig. Door de sociale grondprijs marktconform te maken aan dat van onze buurgemeenten en omliggende steden zorgen we ervoor dat woningcorporaties ook daar gaan kijken voor hun bouwprojecten. En kunnen we in Rotterdam doen wat nodig is: betaalbare woningen bouwen voor gezinnen met een midden- of hoger inkomen.

Aan de slag voor Rotterdam